در گفتگو با خانه ملت صورت گرفت : تشريح تاكتيك هاي دژپسند براي رسيدن به ثبات اقتصادي
فرهاد دژپسند وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي در گفت و گو با خبرگزاري خانه ملت به تشريح تاكتيك هاي خود براي رسيدن به ثبات اقتصادي پرداخت.
به گزارش شبكه اخبار اقتصادي و دارايي ايران (شادا)، وزير پيشنهادي امور اقتصادي و دارايي در اين گفت و گو درباره برنامه هاي كاري خود براي تصدي اين سمت گفت: اقتصاد كشور، به خاطر بروز عوامل مختلف، در شرايطي ويژه و حساس قرار گرفته است و عامل غالبي در اين رابطه وجود ندارد.

دژپسند با بيان اينكه "افزايش نرخ ارز يك واقعيت بوده و حدود 85 درصد واردات كشور مربوط به مواد اوليه و كالاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي است و بنابراين هزينه توليد با نرخ رشد ارز بالا مي‌رود" افزود: يعني اگر يك واحد توليد در سال گذشته به ارز نياز داشت امروز شرايط تغيير كرده و بايد به اين مسائل توجه كرد. بايد بانك‌ها به توليد كمك كنند و براي انجام اين مهم، بايد نظام بانكي اصلاح شود.

وزير پيشنهادي اقتصاد با بيان اينكه اصلاح نظام بانكي يك اولويت اساسي است، گفت: براي رشد توليد و اشتغال بايد علاوه بر استفاده از منابع داخلي از سرمايه‌گذاري خارجي استفاده شود اما اين كار با سرعت انجام نمي‌شود.

وي ادامه داد: آسيب‌هاي بيشتر به اقشار آسيب‌پذير و حقوق‌بگيران ثابت جامعه وارد شده است به رغم اينكه موضوع مذكور با مسئوليت‌هاي مستقيم وزارت اقتصاد ارتباط ندارد اما وزير اقتصاد عضو هيئت دولت، شوراي اقتصاد و شوراي پول و اعتبار است و بايد توجه كند، با همكاري دستگاه ذي‌ربط بايد به كمربند ايمني معيشت توجه شود تا مردم و بيكاران نگران تأمين معيشت نباشند.

وي افزود: علاوه بر تأمين مالي توليد بايد ماليات نيز در توسعه سرمايه‌گذاري بخش توليد نقش ايفا كند اگرچه ماليات به عنوان منبع سالم درآمد دولت است در اين راستا مي‌توان از فرار مالياتي جلوگيري كرد، نمي‌توان نرخ ماليات را در شرايط جديد افزايش داد اما نرخ پايه جديد ماليات تعريف كرد.

دژپسند گفت: در گمرك بايد به استقرار گمرك نوين توجه شود چرا كه موجب مي‌شود فعالان اقتصادي دچار اتلاف وقت نشوند. در دنياي پيشرفته نظام گمركي اصلاح شده كه در جلوگيري از قاچاق و ممانعت از فرار مالياتي نقش دارد.

وزير پيشنهادي اقتصاد تصريح كرد: ممكن است بانك ها به تنهايي نتوانند موفق باشند، به نظر مي‌رسد بايد دارايي مازاد دولت شناسايي و براي رشد اقتصادي اهرم شود. البته آيا وزير اقتصاد عالم كل است؟ نه اينطور نيست اما بايد انباشت سرمايه انساني كشور را يك ظرفيت دانست.

دژپسند افزود: از نظر صاحبنظران و كارشناسان اقتصادي بايد استفاده كرد و آنها را به تصميم‌سازان متصل كرد و تأكيد مي‌كنم بايد از همه ظرفيت هاي انديشه‌ورزي و سياست سازي استفاده كرد. دولت، مجلس، دانشگاهيان و صاحب نظران با رابطه درست به جهش كشور كمك مي‌كند تا سياست‌هاي ايجاد شده از قوت كارشناسي برخوردار باشد.

وي ادامه داد: بايد از بي‌ثباتي در سياست‌ها جلوگيري كرد كه در صورت پردازش صحيح، اين موضوع ممكن مي‌شود؛ در اقتصاد حرف‌هاي قطعي براي ايجاد آرامش اقتصادي نمي‌گويند و از اگر و اما استفاده مي‌شود بنابراين مي‌توان به تلاش‌ها براي اصلاح مشكلات اقتصادي سرعت بخشيد.

دژپسند با اشاره به اثر مثبت استفاده از خرد جمعي در رفع مشكلات گفت: هر شخصي به دنبال ايران آزاد و آباد و مستقل است، بايد بسم الله گفت و رابطه مردم و دولت تقويت شود و قطعاً كارها سرعت مي‌گيرد.

وي تصريح كرد: مهار التهابات اقتصادي در نيمه دوم سال 92 به دليل شكل‌گيري انتظارات مثبت بود هر چند اتخاذ سياست‌هاي مناسب نيز نقش مهمي داشته است.

دژپسند ادامه داد: حدود 3 سال فرصت خدمت در وزارت اقتصاد دولت دوازدهم وجود دارد، يك سال و نيم اول فعاليت در وزارت اقصاد، يك نوع برنامه ريزي دارد و يك سال و نيم دوم از فرصت مذكور نيز همين طور خواهد بود.

وي گفت: از سال 93 به بعد انگيزه پس انداز در كشور افزايش يافت و با التهابات اخير روبرو شديم و براي ثبات سياست‌ها بايد تلاش كرد چرا كه اميدآفريني و انتظارات مثبت ايجاد مي كند و به فعالان اقتصادي اعتماد مي دهد.

وزير پيشنهادي اقتصاد تصريح كرد: برنامه‌هايي وجود دارد تا از سوق نقدينگي به سمت بازار سوداگرانه جلوگيري كنيم.

وي با اشاره به لزوم ثبات در مديريت بازار بورس گفت: شناسايي عوامل مخل ثبات بورس بايد مورد توجه قرار گيرد و رفع شود و برنامه مفصل براي گسترش عمق بورس وجود دارد. سهم بورس بايد در تأمين مالي افزايش يابد.

دژپسند با اشاره بر لزوم مراقبت از بازار ارز گفت: تحريم آن چه مي‌خواست روي اقتصاد تأثير بگذارد گذاشته است نمي‌گويم تحريم اثر ندارد اما مي‌شود آثار تحريم را مديريت كرد.

وي درباره افزايش سرمايه بانك‌ها گفت: يكي از برنامه‌ها توجه به افزايش سرمايه بانك‌ها است كه بايد با فروش دارايي و املاك مازاد بانك‌ها و عبور از بنگاهداري به اين موضوع توجه شود.

وزير پيشنهادي براي تصدي وزارت اقتصاد افزود: وزير اقتصاد حداقل مي‌تواند در خصوص خروج بانك‌ها از بنگاهداري نقش مهم ايفا كند.

وي گفت: نمي‌خواهم شعار بدهم مردم صبر كنيد ارزان مي‌شود و مدام بگويم صبر كنيد چرا كه رابطه تعاملي وجود دارد و علاوه بر اينكه از مردم مي‌خواهم ضمن درك شرايط و همراهي با دولت، بايد دولت راهكاري بدهد تا دغدغه مردم كاهش يابد.

دژپسند تصريح كرد: به طور مثال مقامات مسئول يك كشور در زمان كمبود سوخت لباس گرم مي‌پوشد و علامت مي‌دهند مردم همراهي كنند بايد مردم بدانند دولتمردان به دنبال حداكثر كردن رفاه مردم هستند و در زماني كه از بيرون فشار ايجاد مي‌شود بايد از تقاضاي كاذب خودداري شود و در زمان رشد قيمت بايد تقاضا كم شود البته بايد در فرهنگ‌سازي و آموزش كار كرد تا سياست اقتصادي قابل اجرا شود.

وي افزود: رابطه خوبي با مجلس وجود دارد و انتظار ادامه رابطه در صورت رأي اعتماد مجلس بديهي است و بايد به صورت محتوايي كمك شود، در انديشه‌ورزي و انجام امور نيز تعامل بايد شود و در برخي طرح‌ها و لوايح مانند ماليات بر ارزش افزوده و صندوق مكانيزه فروش بايد در اولويت بررسي باشد.

وزير پيشنهادي اقتصاد در ادامه گفت و گوي خود با خبرگزاري خانه ملت تصريح كرد: از شيوه مديريت جمعي و استفاده از خرد جمعي بهره خواهم گرفت و بايداصطلاحا كارشناس مدير بود، مسئول بازنگري خيلي از قوانين مادر مانند قانون بودجه در وزارت اقتصاد بوده ام.
1397/08/02 تاریخ ثبت :
169 تعداد بازدید :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal